Drewnojady Miazgowce

Miazgowce (Lyctidae) to szkodniki drewna preferujące świeżo wysuszone drewno drzew liściastych takich jak np. jesion, dąb, orzech, mahoń, wiśnia, topola i bambus. Bardzo często pojawiają się z dębowych melbach i podłogach młodszych niż 10 lat.

Miazgowce, wygląd zewnętrzny

Miazgowce to szkodniki osiągające do 2 do 3 mm długości. Posiadają spłaszczone, owłosione i wydłużone ciało z równoległymi bokami. Dorosłe osobniki z rodziny miazgowców mają brunatną lub ciemnobrązową barwę ciała. Ich głowa jest wyraźnie widzoczna, a 11 członowe czułki zakończone są buławką.

Larwy Miazgowów

Larwy tych owadów są podobne do larw z rodziny kołatkowatych. Tak samo jak kołatkowate posiadają ciało mięsiste z drobynmi włoskami wygięte łukowato. Posiadają trzy pary odnóży a jedynym szczegłółem, który odróżnia ich od kołatkowatych jest duża ciemna przetchlinka na 8 pierścieniu odwłoku.

Żerowanie Miazgowców

Gatunki Miazgowców wystepujące w Polsce żerują w bielastej części drewna, zazwyczaj od zewnętrznej części bielu przy Kambium (Mizadze), skąd wywodzi się ich nazwa. Szkodniki z rodziny miazgowcowatych stanowią duże zagrożenie dla takich przedmiotów jak meble, boazeria, ramy obrazów. Miazgowce unikają drewna, które jest pokryte woskiem, pokostem lub farbą. Nie spotkamy ich także w świeżo sciętym drewnie.