Kruszel Czarny – Xeris Spectrum
Kruszel Czarny – Xeris Spectrum
Owad ten należy do rodziny gąsieniczkowatych, a dokładniej trzpiennikowatych. Długości ich ciała zależna jest od płci osobnika, jeżeli jest samcem może osiągnąć od 12 do 28 mm, jeżeli samicą do 15 o 46 mm. Samice są przeważnie dłuższe, lecz wynika to z faktu, iż samice posiadają pokładełko, które przeważnie jest dłuższe niż ich tułów.
Kruszel Czarny – Charakterystyka
Owad ten ma zbliżony wygląd do owadów takich jak zagłąb czy kłowacznik, z którymi przeważnie jest mylony. Ciało owego insekta jest bardzo smukłe, długie oraz walcowate. W porównaniu do innych insektów z tej grupy kruszel czarny nie posiada zwężenia między odwłokiem a resztą ciała. Natomiast zwężenie między głową a tułowiem jest bardzo słabo widoczne. Wygląd osobnika dorosłego to czarna lub brunatnoczarna karnacja oraz dwie żółte paski po bokach. Nogi u tego owada są czerwono-pomarańczowe.
Gdzie występuje kruszel czarny?
Insekt ten występuje pospolicie na terenie całego Kraju oraz w innych państwach Europy i kilku innych krajach. Jest to jedyny owad z rodzaju Xeris występujący w Polsce. Upodobał sobie drzewo drze iglastych, w szczególności jodły, sosny, świerki. Szkodnik ten może także wstępować w konstrukcjach drewnianych.
Kruszel Czarny – Biologia i Rójka
Samice tego szkodnika składają jaja kanalików mających głębokość od 20 do 25 mm. Cały procej kopulacji kruszeli odbywa się w materiale lęgowym, a okres rójka trwa przeważnie od końca czerwca do początku lipca. Kolor składanych jaj jest biały, przeważnie są owalne, o długości 1mm. Larwy szkodnika wylegują się mniej więcej po dwóch tygodniach, są białe, cylindryczne, beznogie. Drążą tunele o maksymalnej szerokości do 6 mm, które wypełniają ubitymi trocinami. Poczwarka Kruszela czarnego osiąga długość od 13 do 50 mm długości. Są to bardzo groźne szkodniki drewna.