Drewnojady Kózkowate

Kózkowate to owady żerujące w drewnie iglastym oraz liściastym. Szkodniki z rodziny kózkowatych występują w zdrowych jak i w martwych drzewach, balach, pniach i innych elementach drewnianych. Atakują także wysuszone drewno służące między innymi do budowy domów.

Szkodniki z rodziny kózkowatych

Do rodziny kózkowatych należy ponad 20 tysięcy gatunków, lecz tylko około 194 gatunki występują w Polsce. Mimo, że liczba gatunków występujących w Polsce jest mała, mogą one być bardzo dużym zagrożeniem dla drewnianych konstrukcji budynków takich jak domy drewniane, więźba dachowa, elementy konstrukcyjne obiektów i wiele innych

W Polsce do najbardziej popularnych szkodników z tej rodziny możemy zaliczyć między innymi:

  • Spuszczel Pospolity (Hylotrupes bajulus)
  • Kłopotek Czarny (Spondylis buprestoides)
  • Tycz Mniejszy (Acanthocinus griseus)
  • Brodziej Próchnik  (Ergates faber)
  • Zagwoździk Fioletowy (Callidium violaceum)
  • Zmorsznik Czerwony (Leptura rubra)
  • Szczapówka Bruzdkowana (Asemum striatum)
  • Wykarczak Sosnowiec (Arhopalus rusticus)

Jak wyglądają chrząszcze kózkowatych?

Chrząszcze z rodziny kózkowatych cechują się dużą rozbierznością co do wielkości. Osobniki moga mieć od 0,4 cm nawet do 5 cm. Charakterystycznym elementem dla owadów tej rodziny jest wydłużony kształt ciała oraz bardzo długie czułki przeprakaczjące długość nawet popowy ich ciała. Zdarza się, że ich czułki są nawet 3 krotnie dłuższe niż same owady z rodziny kózkowatych. Czułki kózkowatych składają się z 11 lub 12 członów, są nitkowate lub paciorkowate i owłosione.

Szkodniki z tej rodziny mają zazwyczaj dużą głowę, wyraźnie odznaczającą się, która jest ułożona prostopadle lub lekko pod skosem do osi ciała. Skrzydła pokrywają cały odwłok zwężając się ku tyłowi oraz są skórzaste.

Kózkowate posiadają również wydłuzone nogi, które charakteryzują dwa kolce nazywane ostrogami. Ubarwienie szkodników z rodziny kózkowatych jest bardzo różnorodne i stworzone z krótkich włosków pokrywających ciało. Łatwo odróżnić samca od samicy, ponieważ różni je kolor różnych części ciała.

Rozmnażanie i jaja kózkowatych

Szkodniki z rodziny kózkowatych rozmnażają się poprzez składanie jaj w otwory wylotowe stworzone w drewnie. Ich jaja są owalne lub wrzecionowate a ich wielkość jest uzależniona od gatunku i waha się od 1 do 5 mm. Jaka kózkowatych mają barwę białą, białawą, mleczno-kremową lub żółtawą. Okres rozmnażania, rozwoju oraz rozprzestrzeniania się zależy od konkretnego gatunku.

Larwy szkodników kózkowatych

Larwy szkodników z rodziny kózkowatych są walcowate i posiadają miękkie, słabo chitynizowane ciało. Ich ciało jest wydłużone i szersze z przodu co ułatwia im żerowanie w drewnie. Kolor larw kózkowatych może być biały, kremowy lub żóltawy. Szkodniki te w stadium larwalnym posiadają ciało pokryte małymi włoskami lub szczecinkami. Larwy kózkowatych posiadają silne żuwaczki i większość drewna nie stanowi dla nich problemu. Poczwarki tych szkodników są koloru brunatnego lub brązowego.