Fumigacja / Gazowanie drewna

Fumigacja jest to metoda zwalczania szkodników za pomocą gazu/dymu (z łac.-  fumigatus z fumigare – kadzić, dymić). Najczęściej stosowana w przy zabiegach zwalczania szkodników drewna i szkodników zboża. Podczas fumigacji stosowany jest gaz, najczęściej fosforowodór PH3, który doskonale przenika przez drewno i zwalcza znajdujące się w nim larwy i chrząszcze szkodników drewna.

Jak fumiguje się drewno?

Najczęściej stosowaną metodą fumigacji jest namiotowanie, czyli zabieg polegający na całkowitym lub częściowym doszczelnieniu przedmiotu lub obiektu i wtłoczeniu do niego gazu. Fumigowany obiekt musi pozostać zamknięty w szczelnym opakowaniu od 7 do 14 dni po czym następuje jego rozgazowanie i oddanie do użytku.

Jakie szkodniki zwalcza fumigacja drewna?

Fumigacja jest metodą zwalczania larw ale i także dorosłych form szkodników drewna. Poprawnie przeprowadzona fumigacja skutecznie zwalcza szkodniki takie jak spuszczel pospolity, kołatek domowy, miazgowiec parkietowiec i większość owadów z grupy szkodników drewna.

Gdzie stosowana jest fumigacja?

Fumigacja to metoda dezynsekcji stosowana w wielu miejsach, w których inne metody nie mogą być wykonane z przyczyn wielkości obiektów lub nie skuteczności środków.

Zastosowanie fumigacji:

  • fumigacja domów,
  • fumigacja kościołów,
  • fumigacja pustych obiektów,
  • fumigacja palet,
  • fumigacja zboża i zarna,
  • fumigacja dachów, więźby dachowej, konstrukcji dachów,
  • fumigacja drewna, mebli, elementów drewnianych,
  • fumigacja produktów spożywczo-rolnych.

Fumigacja domów

Fumigacja domów to jeden z najczęściej przprowadzanych zabiegów zwalczania szkodników drewna. Poddawany fumigacji dom jest przykrywany gazowany a po kilkunastu dniach odwietrzany. Więcej o fumigacji domów tutaj: Fumigacja domu.

Fumigacja kościoła

Fumigacja kościołów jest bardziej skomplikowanym zabiegiem, niż fumigacja innych obiektów i przedmiotów. Wynika to z faktu wielkości kościołów i ich kubatury. Więcej o fumigacji kościołów na stronie fumigacja kościoła.

Fumigacja palet na eksport

Fumigacja palet na eksport to zabieg wymagany w przypadku wysyłki towarów lub opakowań drewnianych za granicę. Zabieg ten jest wymagany, w przeciwnym wypadku towar nie może zostać wysłany do innych kraji. Więcej o zabiegu fumigacji na eksport tutaj: Fumigacja palet na eksport.