Drewnojady Ryjkowcowate

Nazwa Ryjkowcowate (Curculionidae) pochodzi od charakterystycznego aparatu gębowego występującego u owadów dorosłych z tej grupy. Wygląda on jak ryjek i w zależności od konkretnego gatunku ma różną długość i kształt. Cała rodzina ryjkowcowatych liczy ponad 40 tyś gatunków z czego 770 gatunków żyje w Polsce.

Gatunki z rodziny ryjkowcowatych

  • Trzeń Korowy (Cossonus parallelepipedus)
  • Butwik Owłosiony (Pselactus spadix)
  • Króciec Wielożerny (Stereocorynes truncorum)

Wyglądają owadów ryjkowcowatych

Ciało osobników z rodziny ryjkowcowatych jest silnie zesklerotyzowane, krępe, o owalnym i lekko wydłużonym kształcie. Ciało pokrywają włoski lub łuseczki. Na bocznych stronach ryjka znajdują się 6-11 członowe kolankowate wygięte, bułkowate czułki owada.

Na owalnym bądź cylindrycznym przedpleczu często umieszczony jest rowek służący do chowania ryjka. Za sprawą włosków i łusek pokrywy skrzydeł tych owadów mogą przyjmować różne kształty i kolory. Owady z tej rodziny posiadają bardzo umięśnione i silne nogi z rozbudowaną częścią udową.

Ryjkowcowate, morfologia i różnice płciowe

U owadów Ryjkowcowatych widać bardzo dobrze dymorfizm płciowy. Owady różnią się szczególnie pod względem budowy morfologicznej. Samce owadów przeważnie są mniejsze i szczuplejsze. Posiadają także krótszy i bardziej urzeźbiony ryjek niż samice. Samce są dodatkowo zaopatrzone w kolce na końcach goleni, a wielkość owada waha się od 1 do 21 mm.

Ryjkowcowate – rozmnażanie i larwy

Jaja owadów ryjkowcowatych są kuliste lub owalne i mają kremowy lub białawy odcień. Larwy mają zazwyczaj mleczno-kremowy, zielonkawy lub różowawy kolor ciała i nie posiadają włosków. Larwy chrząszczy są grube, krótkie i łukowato wygięte. U larw owadów tej rodziny bardzo wyraźnie widoczna jest brunatna głowa.

Ciekawostka

Co ciekawe 10-członowe larwy nie posiadają nóg. Zamiast tego wykształtoway się im małe guzki służące do pełzania, które mogą pojawić się także w części odwłokowej.

Poczwarka owadów ryjkowcowatych

Poczwarka typu wolnego jest koloru białego lub żółto-bursztynowy. Bardzo wyraźnie widać na niej części ciała przyszłego owada dorosłego jak czułki, ryjek czy też odnóża.