Spuszczel Pospolity

Spuszczel pospolity jest gatunkiem chrząszcza z rodziny kózkowatych i występuje na terenie Polski jak jeden z najgroźniejszych szkodników drewna. Jego nazwa naukowa to „Hylotrupes bajulus”. Potocznie określany jest także jako Spuszczel domowy.

Nazwa naukowa: Hylotrupes bajulus
Kategoria nadrzędna: Hylotrupes
Gatunek: spuszczel pospolity spuszczel pospolity

Na jakich terenach występuje Spuszczel Pospolity ?

Szkodnik jakim jest spuszczel pospolity występuje w strefie umiarkowanej prawie na całym świecie (w Europie, Afryce, Ameryce, Azji, Australii, Nowej Zelandii). W Polsce spuszczel zasiedla tereny poniżej 1000 m nad poziomem morza. Spuszczel pospolity szczególnie zasiedla tereny najcieplejsze naszego kraju.

Spuszczel Pospolity – Jakie zagrożenie stanowi ?

Szkodnik ten atakuje zazwyczaj martwe, suche drewno takich gatunków jak sosna, świerk, modrzew czy jodła i nie niszczy drzew liściastych. Wyjątkowo może zaatakować drewno drzew liściastych, które zostało poddanej przemianie chemicznej. Spuszczel pospolity szczególne zagrożenie stanowi dla suchego przerobionego drewna, które stosuje się  w elementach budynków, słupach i drewnie konstrukcyjnym dachu itp. W domach spuszczel atakuje nie tylko więźbę dachową ale także drewniane ramy okienne, drewnianą podłogę oraz drewniane meble.

Zwalczanie korników

Jak rozpoznać spuszczela pospolitego

Spuszczel Pospolity to chrząszcz osiągający długość do 7 do nawet 21 mm. Występuje w ubarwieniu od jasno lub ciemnobrunatnej aż do czarnej. Szkodnik na przedpleczu  posiada dwa lśniące guzy a na pokrywach dwie przepaski z szarych włosów. Postać larwalna spuszczela jest koloru białego i osiąga długość do 30 mm i to ona robi główne szkody w drewnie.

Spuszczel Pospolity – Zdjęcia owada

trzeń korowy zwalczanie trzeń korowy zwalczanie trzeń korowy zwalczanie

Rójka i rozprzestrzenianie się spuszczela pospolitego

Chrząszcze spuszczela pospolitego roją się od początku czerwca do końca sierpnia. Najliczniej robią to w najgorętszych dniach lipca i opuszczają drewno w najcieplejszej porze dnia. Samica Spuszczela pospolitego może złożyć od 200 do nawet ponad 500 jaj a zależy to od wilgotności i temperatury otoczenia.

Czas rozwoju larw spuszczela uzależniona jest od warunków i trwa od 2 do nawet kilkunastu lat. Larwy tego szkodnika najlepiej rozwijają się przy temperaturze 28 – 30 stopni Celsjusza. Najbardziej sprzyja mi także wilgotność drewna w granicach od 26% do 50%. Larwy Spuszczela Pospolitego drążą w drewnie chodniki o szerokości 6mm. Długość stadium poczwarki szkodnika wacha się od 1 do 3 tygodni. Po kilkunastu dniach lęgnie się chrząszcz.

Jak rozpoznać żerowanie spuszczela w drewnie?

Spuszczel Pospolity jest groźnym szkodnikiem drewna dlatego ważne jest jak najszybsze wykrycie żerowania szkodnika w drewnie. Zauważanie bytowania szkodnika w drewnie jest bardzo trudne, ponieważ larwy nie zawsze wysypują na zewnątrz mączkę drzewną. Jego obecność można wykryć nasłuchując drewna w gorące dni. W drewnie w którym szkodnik żeruje już od kilku lat można znaleźć kilkumilimetrowe otwory wylotowe.

Jakie szkody może wyrządzić Spuszczel Pospolity?

Spuszczel Pospolity to jeden z najgroźniejszych szkodników niszczących więźbę dachową oraz konstrukcyjne elementy drewniane domów. W przeciągu 10 lat szkodnik ten może zniszczyć drewno konstrukcyjne powodując zawalenie się budynku. Drążone przez larwy chodniki znacznie zmniejszając stabilność konstrukcji drewnianych. Spuszczel Pospolity powoduje także zwiększenie łatwopalności zainfekowanego drewna.

Jak zabezpieczyć drewno przed Spuszczel pospolitym

Podstawową metoda zabezpieczenia drewna przed spuszczelem pospolitym jest jego impregnacja preparatami o długotrwałym działaniu ochronnym. Główny problemem jest  brak preparatów wnikających w drewno głęboko. Większość środków impregnujących drewno pokrywa je tylko z zewnątrz nie stanowiąc bariery ochronnej przed szkodnikami drewna.  Jednym z preparatów, które świetnie zabezpieczają drewno wchłaniając się głęboko jest XILIX-GEL. Ze względu na swoje właściwości jest dostępny tylko dla profesjonalnych firm. Tutaj możesz przeczytać więcej o XILIX-GEL.

Zwalczanie Spuszczela Pospolitego

Zwalczanie spuszczela pospolitego można przeprowadzić wykorzystując jedną z poniższych metod. Należy przy tym pamiętać, że zabiegi te są niebezpieczne i mogą być przeprowadzane przez profesjonalistów z odpowiednim przeszkoleniem.

Fumigacja

Polega na zabezpieczeniu obiektu i przeprowadzeniu gazowania obiektu odpowiednimi środkami. Jest to jedna z najlepszych metoda zwalczania spuszczela pospolitego.

Żelowanie preparatem XILIX-GEL

Metoda ta polega na impregnacji drewna preparatem owadobójczym o długotrwałym działaniu. Zaletą tej metody jest jednoczesne zwalczanie szkodników i zabezpieczenie drewna impregnowanego.

Iniekcja ciśnieniowa

Metoda polegająca na wykonaniu otworów w drewnie i wprowadzeniu do nich preparatu owadobójczego.

Mikrofale

Metoda ta polega na wygrzaniu drewna do odpowiedniej temperatury co powoduje wyginięcie szkodników znajdujących się w nim.