Nowości
Jak rozpoznać kornika drukarza. (Ips typographus)

Jak rozpoznać kornika drukarza. (Ips typographus)

Korniki i ich wygląd.

Kornik drukarz (Ips typographus) przeważnie mierzy około 5 mm, jest dużym zagrożeniem dla drzew iglastych, pod których korą żerują i rozmnażają się te szkodniki. Ulubionymi drzewami tego szkodnika są przeważnie osłabione drzewa sosnowe, wcześniej atakowane już przez innego rodzaju owady. Wygląd kornika to ciemnobrązowa lśniąca barwa i pokrycie rdzawym owłosieniem. Jego charakterystycznym elementem jest walcowaty kształt, oraz na tyle grzbietu posiada cztery kolce. Posiada on duża głowę, której rozmiary sięgają do około 1/3 ciała oraz 3 pary odnóży.

Tego typu szkodniki składają jaja koloru białego, lekko błyszczące, a same larwy szkodnika wymiarami sięga od 5 do 7 mm  i jest barwy białej z głową koloru żółtobrunatnego. Młode osobniki po przejściu procesu przepoczwarzania nie posiadają jeszcze odpowiedniej barwy i są mlecznożółte.

 

Rozmnażanie kornika drukarza.

Kornik drukarz podczas sezonu przechodzi od dwóch (przy słabych warunkach) do 5 rójek. Rójka tego owada rozpoczyna się na wiosnę, w okresie kwietnia i maja w pierwsze ciepłe dni. Cały proces trwa około od 2 nawet do 7 tygodni, ponieważ kluczowym czynnikiem są warunki pogodowe oraz temperatura. Odpowiedzialny za wydrążenie komory godowej jest samiec, po tym procesie zwabia on samice (około 2-3 samice) do komory i z nimi kopuluje. Po tym procesie samice szkodnika drążą tunele równoległe od komory i wpychają trocinki do komory godowe, po czym samiec wyrzuca je z niej na zewnątrz. W okresie około 2-3 tygodni szkodniki te kopulują kilkukrotnie a samice składają od 30 do 80 jaj. Do dwóch tygodni później z jaj wylegają się larwy, które zaraz po wylęgnięciu zaczynają wygryzać chodniki.

Dorosły osobnik kornika żyje około 2-3 lata i tylko one potrafią przetrwać zimę dzięki ukryciu się w żerowiskach,  pniach lub ściółce leśnej.

 

Występowanie kornika drukarza.

Korniki, jako szkodniki nie atakują elementów drewnianych budynków z drewna, przedmiotów drewnianych takich jak elementy ram obrazów, rzeźby drewniane czy krzesła wykonane z drewna. Jeśli występuje tego typu problem należy brać pod uwagę występowanie innego rodzaju szkodników takich jak spuszczel pospolity lub kołatek domowy. W takim wypadku należy najszybciej jak to możliwe skontaktować się z odpowiednią firmą zwalczającą szkodniki drewna, ponieważ są to szkodniki które mogą wyrządzić spore szkody w drewnie konstrukcyjnym.