Drewnojady Kołatkowate
Stukacz Świerkowiec

Stukacz Świerkowiec

Stukacz Świerkowiec (Ernobius mollis) to jedne z najczęściej spotykanych kołatków na terenie Polski. Z wyglądu jest to chrząszcz o brunatnym kolorze o długości nie przekraczającej 6mm. Tak jak i w Polsce występuje on też w całej Europie, na Syberii, terenach Nowej Zelandii, Ameryce Północnej a nawet Afryce Południowej. Jest to szkodnik, który przeważnie można spotkać w martwych drzewach iglastych i drzewach nie okorowanych. Czasami można go także spotkać na poddaszu domów.

Wyrządzane szkody przez Stukacza Świerkowca

Niestety jest to szkodnik, który wyrządza bardzo dużo szkód. Stukacz Świerkowiec sieje zniszczenie szczególnie w wyrobach drewnianych takich jak meble, stolarka budowlana czy też bardzo często można go znaleźć w drewnianych konstrukcjach dachowych.

Rozwój – Stukacz Świerkowiec

las-świerkowy

Samicę tego osobnika podczas wyboru miejsca do kopulacji i złożenia jaj szczególną uwagę zwracają na zawartość cukru w drewnie, bo to właśnie ona zwabia je do konkretnego drewna. Kopulacja tego owada trwa przeważnie kilka do kilkunastu godzin. Zaraz po tym samica zaczyna składać jaja, przeważnie ponad 30. Robi to umieszczając je pod łuskami kory drzewa. Po około 14 dniach z jaj wykluwają się larwy, które zaczynają niszczyć drzewo.

Larwy szkodnika

 

Larwy tego szkodnika przeważnie posiadają 9 milimetrowe ciało, w tylnej części i na odwłoku pokryte kolcami. Zaraz po wylęgnięciu zaczynają drążyć tunele, których średnica wynosi około 2 mm. Drzewo podczas żeru zapełniana jest mieszaniną drewna, mączki którą owady stworzyły z kory oraz odchodów. Rozpoznanie tego szkodnika ułatwia fakt, iż zostawia on cienką warstwę drewna, która oddziela je od zewnątrz.

Przepoczwarzanie

Proces ten u tego osobnika przebiega po upływie mniej więcej dziewięciu miesięcy od ich rozwoju. Przeważnie przypada to na kwiecień. Ze swoich odchodów, mączki i drewna budują sobie tak zwane „Kolebki” w drewnie. Poczwarki przebywają tam około 2 tygodni, chrząszcze tego osobnika o kilka, kilkanaście dni dłużej, do momentu w którym wykształci się u nich osłona ciała i odpowiednie ubarwienie. Po tym procesie chrząszcze wygryzają otwory wylotowe o średnicy około 2mm. W tej postaci stukacze żyją około 30 dni.